ana sayfa > Av silahları > Tüfeklerde Dürbün Sıfırlama

Tüfeklerde Dürbün Sıfırlama

Perşembe, 14 Ağu 2014 yorum ekle yorumlara git

DÜRBÜN SIFIRLAMA
Yivli bir tüfekle dürbün sıfırlama ayarı yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli noktaya değinmek istiyorum . Bunlar son derece basit işlemler olmasına rağmen bir o kadar da bilinmesi gereken konulardır. Bunları doğru yapmadığımız taktirde dürbünü tüfeğinizden sökmek daha isabetli bir karar olacaktır. Çünkü sıfırlama yapmanın amacı ; namludan çıkan merminin havada çizdiği eğriyi belirli bir uzaklıkta dürbün bakış hattı ile kesiştirmeyi saplamaktadır. Bütün yivli tüfek sahiplerinin sıfırlama için yapılması gerekli işlemleri bildiğini varsayarak ayrıntıları tekrar etmeyeceğim . Ancak yapılması kaçınılmaz olan üç temel unsuru vurgulamakta yarar görüyorum.
1-Hiç bir zaman tüfeğin namlusunu desteğin üzerine koyarak atış yapmayın . Çünkü ateş ettiğiniz zaman patlamanın oluşturduğu titreşim namluyu şiddetli bir şekilde sarsarve bu nedenle mermi hedefi bulamaz .Bunu önlemek için desteğin üzerine namluyu değil el kundağını yerşeştirmek daha uygun bir davranış olacaktır .
durbun_sifirlama

2-Çok sert veya yumuşak destek kullanmayın. Genel olarak desteğin avucunuzun içine kafar sert/yumuşak olması gerkir çünkü ava attığınız zaman ilk andaki desteğiniz avucunuzun içi olacaktır.Bu bağlamda, en iyi destek olarak kum torbası önerilir . Dürbününüzün sıfırlaması bittikten sonra, elinizi kum torbasının üzerine koyup, tüfeğinizin el kundağını avucunuzun içerisine alarak aynı hedefe ateş edin . Eğer tüfeğünüz istediğiniz yeri vurmuyor sa , sıfırlama atışlarına vurmasını sağlayıncaya kadar devam edin .
3-Hiç bir zaman namlu sıcakken atış yapmayın , soğuk namlu ile vurduğu hedefi sıcakken de vurabilecek nitelikte tüfek sayısı çok azdır.Ava atılan ilk kurşun soğuk namludan çıkar. Eğer sıfırlamayı normalden çok daha sıcak bir hava da yaptıysanız başka şartlar altında hedefinizi muhtemelen ıskalarsınız .
DÜRBÜN MONTE EDERKEN
1-Dürbünü monte ederken, bileziğin ayaktaki yuvasına yerleştirilmesi esnasında, örneğin Redefield ayaklarda kesinlikle bileziği, dürbünü monte ettikten sonra dürbünle birlikte çevirip yerine yerleştirmeyin; dürbünün tüpüne önemli zarar verebilirsiniz.Bu nedenle , önce bilezikleri monte edin, sonra bileziğin içerisine bir tornavida sapı veya benzeri bir şeyi sokup saat yönünde çevirerek ayakta ki yerine yerleştirin.Şimdi de bileziğin üst kelepçesini açıp dürbünü takın. Alman sistemi ”schwenk” montaj gibileri ancak dürbünle çevirmeye uygundur .Çünkü, onların ayak yuvası içerisinde ki dönme toleransı bu amaçla ayarlanabilir şekilde yapıldığında dürbün tüpünü zorlamaz. Oysa Redfield ayakta bu tolerans 1/16 olduğundan,oldukça sıkıdır ve dürbün çok zor döner.
2-Dürbününüzü saf alkolün dışında birşeyle , örneğin kolanya ile silmeyin, leke yapar.Saf alkole batırdığınız pamukla merceğin merkezinden başlayarak gittikçe büyüyen daireler halinde silin .
3-Arıza halinde, dürbününüz
kendi imkanlarınız ile tamir etmeye çalışmanızı öneririm . Çünkü dürbün açıldığında kuru nitrojen gazı uçar. Eğer onarımdan sonra yeniden doldurulmaz ise ,net gösterme özelliğini (kolayca)kaybeder .Örneğin , sıcak ve soğuk hava farklılığında hemen puslanır .
4-Mercek kapakları sürekli kapalı dursun . Uzun müddet açık kalınca , merceğin üzeri fark edemeyeceğiniz tozlarla kirlenir. Aceleyle kuru olarak sildiğinizde mercek çizilir .


Categories: Av silahları Tags: | 10.698 Kez Bakıldı |
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok

av_videolari